Tipy na výlet

Český Krumlov

Středověké centrum města, které obklopuje meandry Vltavy, je od roku 1963 městskou památkovou rezervací a od roku 1992 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Český Krumlov se dostal jako jediné české město do stovky nejkrásnějších historických destinací, kterou každoročně sestavuje časopis National Geographic Traveler. Státní hrad a zámek Český Krumlov patří svou architektonickou úrovní, kulturní tradicí i svou rozlohou mezi nejvýznamnější památky středoevropské oblasti. V původní půdorysné dispozici, hmotové skladbě, interiérové instalaci i architektonickém detailu je dochován stavební vývoj od 14. do 19. století. 

 Plešné jezero

Vzniklo podobně jako ostatní šumavská ledovcová jezera v období pleistocénu. Přes jeden kilometr dlouhý ledovec na svahu Plechého vyhloubil kar a navršil čelní morénu 30 - 40 m vysokou. V době meziledové zaplnila voda z tajícího ledovce tuto prohlubeň. Pod 220 m vysokou skalní stěnou tak vzniklo 18 m hluboké a 7,5 ha velké jezero, které odvodňuje Jezerní potok do Lipenské přehradní nádrže. Na srázu nad jezerem stojí při trase žluté turistické značky (spojuje hraniční červenou značku se zelenou značkou z Nové Pece) památník spisovatele Adalberta Stiftera. Při severním okraji jezera se rozkládá kamenné moře tvořené balvany z plöckensteinské hrubozrnné žuly. Přístup k jezeru je možný po trase modré a zelené značky z Nové Pece (asi 10 km) nebo po zelené z osady Jelení (asi 7 km). Z vrcholku Plechého vede k jezeru trasa žluté značky (asi 2 km).

Vítkův Hrádek

Zřícenina gotického hradu Vítkův kámen se tyčí vysoko nad okolní krajinou na stejnojmenném kopci (1053 m) na pravém břehu Lipenské přehrady asi 4 km od česko-rakouské hranice. Je nejvýše položeným hradem v Čechách. 

Při pěkném počasí je z rozhledny vidět krásně celé Lipno a také pohoří Alp. (např. Dachstein)

Stezka v korunách stromů

První dřevěná stezka v České republice je začleněná do krajiny v okolí Lipenského jezera a doplňuje Active Park Lipno. Stezka nabízí návštěvníkům jedinešné vyhlídky a spoutu dobrodružných zážitků. Více informací na stránkách www.stezkakorunamistromu.cz 

vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

Cykloturistika

Okolí Lipenského jezera je rájem pro cykloturisty. Značené cyklotrasy a cyklostezky ideálně propojují klidovou, přírodní oblast pravého břehu jezera s levým, který je vybaven kvalitním zařízením a službami, které uspokojí i velmi náročné návštěvníky.

Na Lipensku je pro Vás připraven systém šesti navzájem propojených cyklotras značených dle známé celostátní metodiky Klubu českých turistů. Tyto cyklotrasy spojují na začátku a konci jezera a prostřednictvím tří převozů pravý a levý břeh jezera a šesti hraničními přechody jsou napojeny na sousední rakouské cyklotrasy. Veškeré trasy jsou vedeny po komunikacích s minimálním provozem, některé části jsou určené pouze pro cyklisty a chodce.

Cyklotrasy Vás povedou hlavními turistickými centry v okolí Lipenského jezera s potřebnými službami a zázemím pro zajištění Vaší příjemné aktivní dovolené a zároveň se po nich dostanete ke všem přírodním a kulturním atraktivitám této překrásné oblasti.

Další tipy na výlet

Nová cyklostezka i pro in-line bruslaře a další možnosti na www.sumava-lipno.eu